A karantén időszakában jógával oldhatod a legjobban a stresszt. Három póz, három ászana, amely megváltoztathatja a mindennapjaidat. Próbáld ki!
3 ászana, amelyet soha ne hagyj ki a napi jógádból!
Biztos vagyok benne, hogy már neked is tele van mindened a karanténnal akkor is, ha vidéken, akkor is, ha a járvány gócpontjában élsz. Többször írtam, hogy a jóga mekkora segítség a feszültségek levezetésében, most azonban ez százszorosan is érvényes. Létezik három ászana, amelyek különösen fontosak lehetnek ebben az időszakban.
A jóga már önmagában is remek lehetőség arra, hogy ne készüljünk ki a bezártságban, az emberhiányban, a kényszeres korlátok között. Ezek az ászanák azonban teljességgel felszabadítanak, megnyugtatnak, ugyanakkor feltöltenek energiával is. Nézzük, melyik ez a csodahármas!
A lefelé néző kutyapóz (Adho Mukha Svánászana)
Talán ez az egyik legismertebb ászana mind közül. Ha másért nem, a neve miatt már biztosan felfigyeltél rá. Kívülről könnyűnek tűnik a megvalósítása, de ha komolyan veszed a gyakorlatot, biztosan másként fogod gondolni. A lefelé néző kutyapóz a napüdvözletnek is része, tulajdonképpen egy összekötő elem, amely azáltal, hogy fordított testhelyzetet követel meg, rengeteg energiát juttat “beléd”.
Az ászana közben ugyanis a fejed a föld felé néz, a karjaidon támaszkodsz, a gerinced megnyúlik az ég felé, a talpak közben a talajon pihennek (ha leérnek). A kisgyerekek imádják ezt a pózt, nekik nagyon könnyen is megy. Ha még csak most kezdtél el jógával foglalkozni, ne lepődj meg, hogy neked ez nem lesz olyan egyszerű.
A lefelénéző kutya (más néven hegytartás is) egy tipikus pihentető és gyógyító ászana, amelyhez jógázás során nagyon gyakran visszatérünk.
- Remek nyújtógyakorlat;
- gondoskodik a comb- és mellizmok rugalmasságáról;
- erősíti a karokat;
- energetizál;
- csökkenti a gerinc terhelését;
- oxigént juttat az agyba;
- jótékonyan hat az emésztésre;
- segít befelé koncentrálni;
- mentálisan pedig segít megfogalmazni és kimondani a gondjainkat.
Boldog babapóz (Holdpóz, Csecsemőpóz, Sasankászana)
A lefelénéző kutyapózzal ellentétben a babapózt szinte mindenki azonnal megszereti. Bárki “csinálhatja”, csak arra kell figyelni, hogy ha térd- vagy bokafájós vagy, akkor legyen alattad esetleg még egy puha takaró vagy párna is. Ebben a pózban ugyanis feszülést érezhetsz a bokáid környékén, alátámasztással azonban könnyíthetsz a helyzeteden.
A babapóz igazi megnyugvást ad a gyakorlatok végén, de a nap bármely szakában elcsendesedhetsz a segítségével. Ráadásul
- nagyon jó hatással van a belső szerveinkre is, elsősorban a gyomrunkra, a belekre, a vesére és a májra.
- Ugyanakkor — mivel a fejünk itt is a talajhoz van közel — serkenti az agyműködést és megnyugtatja az idegeket.
Úgy hiszem, először mégis inkább azt érzed majd a babapóz gyakorlása közben, mennyire kellemesen ellazítja a derekadat és a hátadat. Ha ezekkel a testrészeiddel vannak gondjaid, pláne érdemes gyakran elvégezned ezt az ászanát.
Erőt adó harcosok (Virabhadrászana 1. és 2.)
A harcos ászanáknak óriási hasznát vehetjük ebben az időszakban. Ahogy a nevük is sugallja, önbizalmat, megerősítést kölcsönöznek a jógázónak, amire most mindenkinek nagy szüksége van. A harcos 1. és harcos 2. gyakorlatok éppen ezért szintén nem maradhatnak ki a jógagyakorlataink közül.
A harcos pózok hatásai:
- Tartásjavítók;
- erősítik a koncentrációs képességeinket;
- javítják a légzést és a szívműködést;
- növelik az állóképességet;
- erősítik a lábat és azok részeit (boka, térd, comb);
- erősítik a törzset és a csípőt és ahogy mondtam;
- önbizalmat és hitet adnak.
Mert tudom, hogy ez utóbbira van most a legnagyobb szükséged: hitre és önbizalomra ahhoz, hogy végigbírd a járványidőszakot, hogy legyőzd az otthoni nehézségeket, hogy kitarts a gondok közepette és ne veszítsd el önmagad és az erődet.
A Harmónia Jógastúdióban mindezeket rendszeresen hangsúlyozom, kiemelem, és remélem, a gyakorlatokat hamarosan újra együtt végezhetjük majd. Addig is érdemes oldanod a stresszt a fenti gyakorlatokkal, vagy olyan alapfeladatokkal, amelyekről itt írtam korábban.
NAMASTE
Legutóbbi hozzászólások