Fontos a mentális egészséged? Szeretnéd elérni a belső tisztaságot? A mai cikkben a Nijamak következő lépcsőjét magyarázom közérthetően.
A belső tisztaság
Legutóbbi óránkon mélyebben is belementünk a Szaucsába, a tisztaság kérdéskörébe. A következő alkalommal is maradunk még a Nijama eme területén, de sokkal keményebb fába vágjuk a fejszénket: a BELSŐ TISZTASÁGBA.
Ha emlékszel, a Szaucsa kapcsán írtam, hogy míg a testünket kívülről viszonylag könnyű tisztán tartani, addig a belső megtisztulás sokkal nehezebb feladat. Az viszont egyértelmű, hogy a boldogsághoz, elégedettséghez vezető utat csak tisztán járhatjuk.
Tartsd tisztán a mentális énedet!
Szerencsére ma már elfogadott nézet a nyugati kultúrákban is, hogy a testi és mentális egészségünk szoros kapcsolatban van egymással. Sőt, akár ok-okozati összefüggéseket is felfedezhetünk, hiszen aki nincs jól lelkileg, az előbb-utóbb testében is megbetegszik.
A szaucsa épp arra hívja fel a figyelmet, hogy mennyire fontos ápolnunk és tisztán tartanunk a mentális énünket is.
- Ha belül rosszul érezzük magunkat,
- ha szorongunk,
- ha bosszúsak vagyunk,
- ha nem tudjuk levezetni a stresszt,
előbb-utóbb megbetegszünk, fásultak és levertek leszünk, vagyis megjelennek olyan lelki betegségek is az életünkben, mint a depresszió és a szorongás vagy a pánik.
Ezek mindegyike hatással lesz a fizikai folyamatainkra is, vagyis
- rendszeres zsibbadást,
- gyomor- és fejfájást tapasztalhatunk,
- felborul az emésztőrendszerünk,
és még ki tudja mi minden negatívum mutatkozik meg.
Jó lenne ezt megelőzni, igaz? Épp ebben segít a Nijama lépcsőfok Szaucsája.
Belső tisztaság gyakorlatokkal
Szvámi Sivananda mondta a tisztaságról: „Ha frissen kivágott fát teszel a tűzre, nem fog égni; ha száraz fát teszel rá, azonnal lángra kap és ég. Hasonlóképp azok, akik nem tisztították meg elméjüket, nem gyújthatják lángra a meditáció tüzét. Amikor leülnek meditálni, elalszanak, vagy csak álmodoznak – légvárakat építenek. Azok viszont, akik elméjüket dzsapával, szolgálattal, jótékonysággal és pránájámával megtisztították, azonnal mély meditációba léphetnek, amint leülnek meditálni. A tiszta, érett elme azonnal lángra kap a meditáció tüzétől.”
Ahhoz tehát, hogy a belső megtisztulást elérjük, szükségünk van rendszeres
- meditálásra (kezdetben a relaxáció is nagyon sokat segít),
- a jógalégzés,
- valamint a Szaucsát elősegítő ászanák (pl. Napüdvözlet) gyakorlására.
A tisztaság alatt a jógában azonban nem csak a szellem és a lélek belső tisztaságát értjük, hanem a helyes táplálkozást is.
Belső tisztaság étkezéssel
A jógik nem fényevők, vagyis – a mendemondákkal ellentétben – nem éheztetik magukat. Tévedés lenne tehát azt gondolni, hogy az étkezést elhanyagoljuk. Tökéletesen tisztában vagyunk vele, hogy az ételek optimális felhasználása mindenképp jótékony hatású a szervezetünkre nézve. Ahogy a természeti erők (levegő, víz, napsütés) is nélkülözhetetlenek egy jógázó életében, úgy a gondosan megválasztott ételek, de az időnkénti böjt is. Hogy hogyan étkezünk mi, jógázók, arról ITT írtam korábban.
Hol tartasz a tisztaság útján?
- te hol tartasz most ezen az úton,
- mennyire figyelsz oda a lelki nyugalmadra,
- a tested és szervezeted egészségére,
- a táplálkozásodra.
♥ Szeretettel várlak ♥
Legutóbbi hozzászólások